Tis červený – rekordman mezi našimi stromy

Tis červený – rekordman mezi našimi stromy

 

Tis je dnes velmi vzácnou dřevinou, mnohde ho v přírodě již vůbec nenajdete. Důvodu je několik – jednak byl ve středověku hojně využíván např. pro výrobu zbraní, do lesů se téměř nevysazoval, takže jen ubýval a také jde o to, že roste opravdu velmi pomalu. I díky tomu se ale dožívá úctyhodného věku – někteří jedinci mají i přes tisíc let.

 

Tis je prudce jedovatý, hrnek čaje z jehličí by spolehlivězabil dospělého člověka. Jedinou nejedovatou částí je červený míšek okolo tisového semínka, který láká ptáky k sezobnutí a ti tak tis roznášejí do krajiny. Tis ale kupodivu není jedovatý pro lesnízvěř, která ho okusuje, takže bez ochrany oplocenek dokáže jen málokde vyrůst.

 

Tis červený je chráněný zákonem, ve Čmeláku máme proto povolení MŽP, které nám umožňuje sbírat semínka a pěstovat z nich nové sazenice. Lesy Jizerských hor již zpestřilo několik set malých tisů. Nyní připravujeme ale podstatně větší projekt.

 

Malé tisy, staré již deset let.

 

Naším cílem je vysadit v příštích dvou letech nejméně 1.000 sazenic této vzácné dřeviny na území celého Libereckého kraje. Sazenice budeme sázet jak v lesích, tak do volné krajiny. Naším záměrem bude najít taková stanoviště, kde bude velká šance, že tis vyroste, začne plodit a s jeho dalším šířením nám tak následně pomůžou ptáci.

 

Plodem tisu jsou tyto červené tisinky.

 

Do projektu se můžete zapojit i Vy. Čmelák nyní nabízí možnost podpořit výsadbu tisů formou zakoupení (sponzoringu) konkrétní sazenice. Pokud se tak rozhodnete, získáte nejen dárkový certifikát, který můžete někomu věnovat jako originální vánoční dárek, ale také od nás dostanete po výsadbě přesné souřadnice „vašeho“ stromku, abyste si ho mohli případně i zkontrolovat a k tomu ještě malý dárek dle vašeho výběru.

 

Cena jedné sazenice je 1 Kč na 1 rok předpokládaného života tisu, tedy 1.000 Kč. Sazenice jsou vysoké cca 0,5 metru a staré 10 let.Tis roste opravdu pomalu. Výtěžek z této sbírky použijeme na pokračování projektu v dalších letech, kdy ho plánujeme rozšířit i do jiných krajů.

 

Možnosti, jak darovat tis červený jako originální vánoční dárek najdete zde. Přidáte se?

 

Pokud dáváte přednost jednoduchým řešením, stačí vyplnit tento krátký formulář a my se vám ozveme a domluvíme vše potřebné.

 

 

Mám zájem o dárkový certifikát „Tis červený na tisíc let“

 

Váš mail:
Jméno:
Zpráva: