Tis červený – rekordman mezi našimi stromy
vlajka
vlajka

Tis červený – rekordman mezi našimi stromy

TIS ČERVENÝ – REKORDMAN MEZI NAŠIMI STROMY

Tis je dnes velmi vzácnou dřevinou, mnohde ho v přírodě již vůbec nenajdete. V Čechách nyní roste posledních asi 12 000 kusů. Důvodů je několik – jednak byl ve středověku hojně využíván např. pro výrobu zbraní, do lesů se téměř nevysazoval, takže jen ubýval a také jde o to, že roste opravdu velmi pomalu. I díky tomu se ale dožívá úctyhodného věku – někteří jedinci mají i přes 1 000 let. Opravdových velikánů je ale jen zlomek z celkového počtu.

 

Tis je prudce jedovatý, hrnek čaje z jehličí by spolehlivě zabil dospělého člověka. Jedinou nejedovatou částí je červený míšek okolo tisového semínka, který láká ptáky k sezobnutí a ti tak tis roznáší do krajiny. Tis ale kupodivu není jedovatý pro lesní zvěř, která ho okusuje, takže bez ochrany oplocenek dokáže jen málokde vyrůst.

 

Tis červený je chráněný zákonem, ve Čmeláku máme proto povolení MŽP, které nám umožňuje sbírat semínka a pěstovat z nich nové sazenice. Lesy Jizerských hor již zpestřilo několik set malých tisů.

 

 

 

Záchraně tisu se liberecká organizace Čmelák věnuje již 24 let. Za tu dobu jsme sebrali semena, vypěstovali sazenice a do krajiny Libereckého kraje vysadili již více než 1900 vzácných tisů. V lesních školkách máme připraveny další stovky sazenic. Zároveň hledáme další lokality pro výsadby v příštích letech, až nám nové sazenice dorostou.

 

Plodem tisu jsou tyto červené tisinky.

 

Do projektu se můžete zapojit i Vy. Čmelák nyní nabízí možnost podpořit výsadbu tisů formou zakoupení (sponzoringu) konkrétní sazenice, některého z produktu v našem e-shopu, nebo dlouhodobé podpory projektu.

 

Červený míšek okolo semínka je jediná část tisu, která není jedovatá. Dříve se z něj vyráběly pálenka či mermeláda. Semínko tisu po vysetí „spí“ v půdě i dva nebo tři roky, než začne klíčit. Na obrázku jednoletý semenáček velký jen několik centimetrů.

Po deseti letech pěstování ve školce je sazenička vysoká asi 30 cm. Tis si zkrátka dává na čas.

O to déle ale žije…

Kmen jednoho z našich

nejstarších tisů v Krompachu v Lužických horách. Odhadované stáří přes tisíc let.

 

Cena jedné sazenice je 1 Kč na 1 rok předpokládaného života tisu, tedy 1.000 Kč. Sazenice jsou vysoké okolo metru a staré více než 10 let. Tis roste opravdu pomalu. Výtěžek z této sbírky použijeme na pokračování projektu v dalších letech, kdy ho plánujeme rozšířit i do jiných krajů.

MAPA: Lokality pro výsadbu tisu

 

Více o projektu

 

Přejít do E-shopu

 

Daruj Certifikát

 

Chci podpořit tento projekt

 

V případě dotazů nás můžete kdykoliv kontaktovat na: info@cmelak.cz