Zelené perly kolem Nisy běží na plné obrátky!
vlajka
vlajka

Zelené perly kolem Nisy běží na plné obrátky!

České děti ze škol ve Stráži pod Ralskem, Frýdlantu či Dubé a dalších koutů Libereckého kraje měly ve druhém pololetí  roku 2017/18 možnost vstoupit do projektu Zelené perly kolem Nisy č. 100283934, podpořeného z Programu spolupráce Česká republika – Svobodný stát Sasko 2014-2020.

 

Německé školy se do projektu zapojily skrze našeho partnera Mezinárodní centrum setkávání v St. Marienthalu a dorazily například ze Zittau, Görlitz nebo Großschönau.

 

Na české straně navštívili žáci Mokřady Jablonné v Podještědí, a program, který vysvětluje fungování ekosystémových služeb. Počasí nám přálo, a tak zejména klimatizační funkce byla v nastalých vedrech snadno vysvětlitelná.

 

V St. Marienthalu čekala na žáky exkurze za rostlinami a živočichy v údolí Nisy, stanovení základních chemických parametrů vody v Nise, nebo expozice o využití vodní síly, jakožto obnovitelného zdroje energie.

 

Desítky českých a německých školáků měly tak možnost navštívit přírodovědně zajímavá místa na obou stranách hranice, komunikovat v cizím jazyce a dozvědět se mnoho nového. Velké díky patří pečlivým a trpělivým překladatelům.

 

Další programy v ČR i Německu proběhnou zase od září. Projekt pak bude pokračovat až do září 2020. Máme se tedy ještě na co těšit!