Týden pro klima
vlajka
vlajka

Týden pro klima

Klimatická krize je nejzávažnějším tématem dneška, neboť zásadním způsobem ovlivňuje lidskou společnost a její schopnost přežít na Zemi. Roste společenská i mediální pozornost, která je tématu věnována i přesto značná část společnosti o té to krizi neví, nebo ji podceňuje.

Celosvětový týden pro klima se uskutečnil v týdnu od 20. do 27. září 2019 a Čmelák se jakožto ekologická organizace rovněž zapojil, a to ve spojení například s libereckou skupinou Rodiče za klima.

 

Týden pro klima odstartoval v Liberci demonstrací. Mladí lidé se sešli v centru města, aby vyjádřili svůj nesouhlas vůči politikům, kteří se většinou zajímají jen o svůj prospěch, peníze… Klimatickou krizi zlehčují a mladé lidi zesměšňují.

Rapper Dan, 12 let, (ve videu) prezentoval svůj názor originálním způsobem…

 

 

Týden pro klima vyvrcholil v Liberci nedělním Festivalem Dobré klima v Lidových sadech, kde měl Čmelák svůj stánek. Akce byla plná pohody a naděje…

 

Anna Kšírová ze spolku Rodiče za klima Liberec (jeden z organizátorů) k němu řekla toto: „Festival byl krásnej, neuvěřitelnej. Ohromně povedená akce, účast byla na horní hranici očekávání, všichni návštěvníci vypadali spokojeně (a ti, se kterými jsem zvládla mluvit, to potvrzovali). Vydařený a vyvážený program se spoustou výborných lokálních interpretů. Zajímavé přednášky.

 

A promyšlené detaily: krásně bylo postaráno o dobrovolníky a účinkující, fakt se podařilo minimalizovat množství odpadů, protože se na to opravdu myslelo a na místě byly záložní varianty (aspoň v podobě kelímků na pivo).

 

Až se nechce věřit, že to celý vymyslela a zrealizovala skupina matek malých dětí, protože to bylo tak profesionální a dobrý! Takže obrovské díky hlavnímu realizačnímu jádru…“