To, co děláte, nemá žádný význam
vlajka
vlajka

To, co děláte, nemá žádný význam

Jeden starší manželský pár byl na dovolené u moře, bohužel zrovna ve chvíli, kdy došlo k havárii ropného tankeru. Ve vodě se nedalo koupat, pobřeží bylo plné ropy. Při jedné z procházek podél útesů uviděli dole na břehu člověka, který tam cosi prováděl. Ze zvědavosti se k němu vydali. Čím více se blížili, tím přibývalo vysílených ptáků, krabů a želv, obalených ropou. Smutný pohled.

 

Když došli až na místo, nevěřili vlastním očím. Ten člověk, co tu seděl, čistil křídla jednomu z racků. Okolo něj jich přitom ale bez povšimnutí umírali tisíce dalších. Pán z manželského páru pozdravil a zeptal se, jak dlouho asi tak očištění jednoho ptáka trvá. „Zhruba celý den, někdy míň, někdy víc.“ zněla stručná odpověď.

 

Pán se s paní na sebe podívali a pán za chvíli pokračoval: „To je moc hezké, co tady děláte, ale těch ptáků jsou tady tisíce. To přece nemá žádný význam, to se Vám nikdy nemůže podařit, jste tady na to úplně sám.“ řekl a hned dodal: „Ani kdybychom Vám pomáhali celou dovolenou, tak to nezvládneme. Nemá to žádný význam, co děláte, uvědomujete si to? Těch ptáků jsou tady tisíce.“ Ten člověk přestal čistit a zvedl hlavu od práce. Otřel si zpocené čelo, pokynul hlavou směrem ke svému rackovi a řekl: „Pro něho to ale význam mělo“.

 

 

Tento krátký příběh shrnuje to, co a proč děláme. Možná osloví i Vás.  

 

Čmelák je organizace, která se již 25 let snaží poctivě, prakticky a aktivně chránit přírodu.  Děláme chyby, jde nám všechno pomaleji, než bychom sami chtěli, ale děláme na tom.

 

Naše krajina by potřebovala tisíckrát více stromů i tůní, než kolik se nám zatím podařilo vysázet a vytvořit. Možná i Vás trápí to, jak s přírodou i celou planetou zacházíme.

 

Nenechme se paralyzovat tím, že velká část lidí chce stále jen více spotřebovávat, užívat si, těžit, brát a nevidí potřebu změnit náš způsob zacházení s přírodou, krajinou a vlastně celou planetou.  

 

Ve Čmeláku byli a jsou lidé, kteří se s tím nesmířili a stále pracují, krok za krokem, na společném snu. Snu o krajině, kde je živá půda, zdravé lesy, kde zpívají ptáci, bzučí hmyz a kvetou pestré louky…

 

Byli bychom rádi, kdyby Vás naše dosavadní práce a výsledky přesvědčili, že to, co děláme, má cenu. A třeba se k nám přidáte. Možností, jak se zapojit je celá řada.  Společně toho můžeme dokázat podstatně víc…