Přírodní kosatce… Nejsou krásné?!
vlajka
vlajka

Přírodní kosatce… Nejsou krásné?!

Naše příroda je pestřejší než si možná myslíte. Tedy alespoň  někde. Tam, kde má prostor se projevit. Čmelák se snaží tento prostor aktivně rozšiřovat a vytvářet místa, kde příroda může ukázat, „co umí“. I proto třeba množíme dva druhy původních kosatců – kosatec žlutý a kosatec sibiřský a vracíme je zpět do přírody.

 

Běžná česká krajina těchto dní – to jsou pole s kukuřicí nebo řepkou, smrkové lesy, nic zajímavého pro lidi ani pro přírodu.A přesto. I v naší krajině můžete stále najít pravé klenoty. Kosatec žlutý roste roztroušeně na vlhkých místech, u potoků či řek po celé České republice. Je stále relativně hojný. Zato kosatec sibiřský najdete dnes většinou už jen v rezervacích, kde roste na podmáčených loukách. Pro svou vzácnost je chráněný zákonem.

Pokud byste chtěli oba druhy vidět kvést na jednom místě, můžete vždy na přelomu května a června zavítat na jednu z přírodních lokalit, které spravuje Čmelák: Mokřady Jablonné.

 

 

Mokřady Jablonné. Tento areál jsme vytvořili na místě bývalých skládek. Dnes je plný života. A každoročně zde kvete stále více kosatců, letos jich byly již stovky. Jak se to stane? Aby z přírody jen nemizely, tak je ve Čmeláku množíme a vracíme třeba na takováto místa. Je to vlastně docela jednoduché. Stačí sebrat semínka, vyset je, starat se o malé sazeničky, než zesílí a pak je vysadit na vhodné místo, třeba s dětmi nebo dobrovolníky.

 

 

A proč to vlastně děláme? Protože nám to dává smysl, dělá to radost nám i dalším lidem a je to konkrétní práce pro zachování pestrosti naší přírody.