Les vykácíme, skálu odstřelíme aneb sjezdovky na Ještědu za každou cenu!
vlajka
vlajka

Les vykácíme, skálu odstřelíme aneb sjezdovky na Ještědu za každou cenu!

Na krajském úřadě se letos konalo veřejné projednávání záměru rozšiřování sjezdových tratí na Ještědu. Představení záměru mělo působit tak (a na někoho i působilo), že je vlastně vše v pořádku. Namísto monokulturního lesa budou květnaté louky, menší negativní zásahy budou kompenzovány. A můžeme se těšit na různorodý lem lesa,  zasakovací pásy a nové tůně. K osvětlení celé „nové“ sjezdovky bude využito to nejméně škodlivé žluté světlo namísto bílého. A skalní masiv zhruba uprostřed plánované trasy se odstřelí a prostě se o pár metrů posune.

 

 

Skoro to vypadá, že nemáme žádný problém s klimatickou změnou, že tu není žádný problém s tím, že spotřebováváme více, než planeta unese. A už jsme zapomněli na loňské sucho, které sužovalo republiku.

 

A ano, pokud bychom žili ve zdravé harmonické krajině a nehrozilo by globální oteplení, dalo by se říct, že záměr je akceptovatelný. Problém je ale v tom, že to je další z celé řady „malých“ příspěvků k tomu, abychom si z přírody brali stále více a více. Je to přece „jen pár hektarů lesa“, o jehož klimatický efekt se připravíme. Trocha vody a energie, co spotřebujeme. Stavíme požitky  nad zdravý rozum.

 

Dagmar Najmanová, ochránkyně přírody: „Projednávaný záměr asi už nic nezastaví. Pro mě osobně bohužel, ale měli bychom zbystřit, protože přijde další etapa a s ní snaha o další ukusování z přírody.“