Tis červený – vzácný a originální strom
vlajka
vlajka

Tis červený – vzácný a originální strom

Děkujeme za Vaši podporu návratu ohroženého tisu červeného do naší krajiny. Tis červený je náš nejvzácnější strom, dožívá se velmi vysokého věku. V Čechách nyní roste posledních asi 12 000 kusů. Opravdových velikánů je ale jen zlomek z celkového počtu.

Více o vzácných tisech ZDE.

Darovací certifikáty „Patron tisu červeného“ v hodnotě 500, 1000, 1500 Kč získáte ZDE.
 

Darovací certifikáty v hodnotě 500, 1 000 a 1 500 Kč si můžete zakoupit v papírové či elektronické podobě, nebo také jako součást dárkové sady.

 

Dárkovým certifikátem v hodnotě 500 Kč podpoříte dlouhodobý projekt návratu tisů do naší krajiny.

 

Dárkovým certifikátem v hodnotě 1000 Kč podpoříte výsadbu jednoho kusu tisu červeného. Z výsadby Vám zašleme fotografii a souřadnice GPS.

 

Dárkovým certifikátem v hodnotě 1500 Kč podpoříte výsadbu jednoho kusu tisu červeného. Z výsadby Vám zašleme fotografii a souřadnice GPS. Balíček obsahuje navíc i možnost zúčastnit se sázení tisů v přírodě. Avízo dostanete e-mailem s dostatečným předstihem.

 

E-shop s certifikáty zde.

 

 

 

Červený míšek okolo semínka je jediná část tisu, která není jedovatá. Dříve se z něj vyráběly pálenka či mermeláda. Semínko tisu po vysetí „spí“ v půdě i dva nebo tři roky, než začne klíčit. Na obrázku jednoletý semenáček velký jen několik centimetrů.

Po deseti letech pěstování ve školce je sazenička vysoká asi 30 cm. Tis si zkrátka dává na čas.

O to déle ale žije…

Kmen jednoho z našich

nejstarších tisů v Krompachu v Lužických horách. Odhadované stáří přes tisíc let.

 

Čmelák se praktické ochraně přírody věnuje již více než 25 let. Přemeňujeme smrkové monokultury na pestré smíšené lesy. Budujeme v krajině nové tůně, vytváříme nové remízky, sázíme stromořadí. Sbíráme osivo vzácných původních rostlin a pěstujeme nové sazenice, které vracíme zpět do přírody. Řídíme se heslem „Jeden čin je víc než tisíc slov.“

Více se o naší činnosti dozvíte na

www.cmelak.cz,

kde najdete i seznam lokalit s nově vysazenými tisy.

Ještě jednou děkujeme i za Vaši podporu.