Čmelák

Zažij Zero Waste!

O co se jedná? Jde o projekt Čmeláka – Společnosti přátel přírody zaměřený na předcházení vzniku odpadu.

 

Tisková zpráva

30. 12. 2019

 

Podle aktuálních studií patří Česká republika v rámci Evropy ke špičce v množství vytříděného odpadu a efektivitě jeho sběru. Pro mnoho lidí však vytříděním do barevných kontejnerů končí veškeré uvažování o vyprodukovaném množství odpadu, bez zvážení, zda by bylo možné jeho vzniku i nějakými cestami předejít. (Třídění však není jednoznačné řešení, protože za vytříděný odpad je považován odpad umístěný do barevných kontejnerů, bohužel, kvalita vytřídění už do tohoto čísla zahrnuta není a tak se např. z vytříděných plastů recykluje méně než 30%).

 

Podle hesla, že nejlepší odpad je ten, který vůbec nevznikne, se předcházení vzniku odpadu věnuje koncept ZERO WASTE (v doslovném překladu nula odpadu). V běžné populaci však zatím není příliš známý a lidé jsou někdy nedůvěřiví, obávají se, zda jim jeho přijetí nesníží kvalitu života. Projekt zažij Zero Waste! Podpořený Ministerstvem životního prostředí nabídl možnost žít po krátkou dobu tímto životním stylem v rámci vícedenních worshopů, kterých se mohla veřejnost zúčastnit a získat praktické typy přenositelné do každodenního života každého z nás.

 

Dále vznikl k tomuto tématu environmentální program pro žáky základních škol. Republiku obletělo krátké,  populární formou pojaté video, které přibližuje široké veřejnosti koncept zero waste na několika konkrétních ukázkách. Nechybí ani tip na knihu s podrobnými informacemi. V libereckém Kině Varšava jste se mohli s tématem seznámit se zakladatelkou firmy Envirostyl Janou Pulpánovou, která zasvěceně mluvila jak o následcích konzumního stylu života na planetu, tak o konkrétních typech a vychytávkách pro snížení množství odpadu v běžném životě. A kdo raději (místo poslechu) přiloží ruku k dílu, mohl se zúčastnit výsadby veřejného sadu v Dolním Padouchově v obci Proseč pod Ještědem, (50.7083092N, 15.0025172E,) parkoviště Čmelák – křižovatka u statku U Havelků č. p. 2..

 

„Naším cílem bylo seznámení široké veřejnosti s konceptem bezodpadového životního stylu – ZEROWASTE a s praktickými ukázkami minimalizace produkce odpadů a předcházení jejich vzniku přenositelných do života každého z nás.“ Říká Dagmar Najmanová ze Čmeláka. 

 

Pokud Vás dané téma zajímá a propásli jste worshopy i výsadbu sadu, nezoufejte, Čmelák- Společnost přátel přírody na svých stránkách nabízí k pronájmu starobylou horskou chalupu v jižním svahu Ještědského hřbetu, kde si koncept zerowaste můžete vyzkoušet díky instruktážnímu videu, které Vám bude zasláno. Máte tak možnost vyzkoušet si ZERO WASTE životní styl na vlastní kůži a odbourat tak strach z případného snížení životní úrovně a nalézt naopak výhody, které z tohoto stylu plynou… A během procházek do okolí podniknout kontrolu, jak roste čersvě založený sad, čmeláčí Nový prales nebo se jen tak pokochat výhledy z dominanty libereckého kraje – Ještědu.

 

Kontakt: Romana Prošková, romanaproskova1@gmail.com