Zažij Zero Waste!
vlajka
vlajka

Zažij Zero Waste!

O co se jedná? Jde o projekt Čmeláka – Společnosti přátel přírody zaměřený na předcházení vzniku odpadu.

 

Tisková zpráva

30. 12. 2019

 

Podle aktuálních studií patří Česká republika v rámci Evropy ke špičce v množství vytříděného odpadu a efektivitě jeho sběru. Pro mnoho lidí však vytříděním do barevných kontejnerů končí veškeré uvažování o vyprodukovaném množství odpadu, bez zvážení, zda by bylo možné jeho vzniku i nějakými cestami předejít. (Třídění však není jednoznačné řešení, protože za vytříděný odpad je považován odpad umístěný do barevných kontejnerů, bohužel, kvalita vytřídění už do tohoto čísla zahrnuta není a tak se např. z vytříděných plastů recykluje méně než 30%).

 

Podle hesla, že nejlepší odpad je ten, který vůbec nevznikne, se předcházení vzniku odpadu věnuje koncept ZERO WASTE (v doslovném překladu nula odpadu). V běžné populaci však zatím není příliš známý a lidé jsou někdy nedůvěřiví, obávají se, zda jim jeho přijetí nesníží kvalitu života. Projekt zažij Zero Waste! Podpořený Ministerstvem životního prostředí nabídl možnost žít po krátkou dobu tímto životním stylem v rámci vícedenních worshopů, kterých se mohla veřejnost zúčastnit a získat praktické typy přenositelné do každodenního života každého z nás.

 

Dále vznikl k tomuto tématu environmentální program pro žáky základních škol. Republiku obletělo krátké,populární formou pojaté video, které přibližuje široké veřejnosti koncept zero waste na několika konkrétních ukázkách. Nechybí ani tip na knihu s podrobnými informacemi. V libereckém Kině Varšava jste se mohli s tématem seznámit se zakladatelkou firmy Envirostyl Janou Pulpánovou, která zasvěceně mluvila jak o následcích konzumního stylu života na planetu, tak o konkrétních typech a vychytávkách pro snížení množství odpadu v běžném životě. A kdo raději (místo poslechu) přiloží ruku k dílu, mohl se zúčastnit výsadby veřejného sadu v Dolním Padouchově v obci Proseč pod Ještědem, (50.7083092N, 15.0025172E,) parkoviště Čmelák – křižovatka u statku U Havelků č. p. 2..

 

„Naším cílem bylo seznámení široké veřejnosti s konceptem bezodpadového životního stylu – ZEROWASTE a s praktickými ukázkami minimalizace produkce odpadů a předcházení jejich vzniku přenositelných do života každého z nás.“ Říká Dagmar Najmanová ze Čmeláka. 

 

Pokud Vás dané téma zajímá a propásli jste worshopy i výsadbu sadu, nezoufejte, Čmelák- Společnost přátel přírody na svých stránkách nabízí k pronájmu starobylou horskou chalupu v jižním svahu Ještědského hřbetu, kde si koncept zerowaste můžete vyzkoušet díky instruktážnímu videu, které Vám bude zasláno. Máte tak možnost vyzkoušet si ZERO WASTE životní styl na vlastní kůži a odbourat tak strach z případného snížení životní úrovně a nalézt naopak výhody, které z tohoto stylu plynou… A během procházek do okolí podniknout kontrolu, jak roste čersvě založený sad, čmeláčí Nový prales nebo se jen tak pokochat výhledy z dominanty libereckého kraje – Ještědu.

 

Kontakt: Romana Prošková, romanaproskova1@gmail.com

 

 

 

 

 

 

 

Projekt byl podpořen Ministerstvem životního prostředí, Ekofondem Statutárního města Liberec a Libereckým krajem.