Sázení kosatců ve Višňové
vlajka
vlajka

Sázení kosatců ve Višňové

Nezisková organizace Čmelák – Společnost přátel přírody se prostřednictvím různých projektů snaží zkrášlovat různé přírodní lokality po celých Severních Čechách již více jak 25 let. A na začátku září jsme se za tímto účelem rozjeli do obce Višňová! Pod záštitou pana starosty Tomáše Cýruse jsme se rozhodli zkrášlit místní lokalitu kolem rybníku Zázrak vysázením sazenic kosatce žlutého. Tuto příležitost jsme zároveň využili k navázání a utužení vztahu s partnerskou neziskovou organizací působící v oblasti ochrany v sousedním Sasku, konkrétně v Reichenbachu.
 
Z každé organizace se sešlo cca 25 zástupců, odbornou instruktáž, kterak správně sázet kosatce, a následnou kontrolu vysazených kusů provedla nyní již externí spolupracovnice Čmeláka Ing. Dagmar Najmanová, která se mokřadními lokalitami a jejich údržbou zabývá víceméně celý profesní život.
 
Dle hesla bez práce nejsou koláče jsme teprve po zasázení kosatců mohli okusit přichystané malé občerstvení, převážně sladkého charakteru!  Nevíme, zda je to v Německu běžné, ale na znamení navázaného přátelství se nakonec všichni účastníci této akce vyfotili „svázáni“ symbolickou zelenou stuhou.
 
Kromě symbolické připomínky navázané přeshraniční spolupráce zvýší kosatce dnes velmi diskutovanou biodiverzitu v této lokalitě, přilákají svoji výraznou barvou hmyz, krom toho vysazování různých pobřežních rostlin plní i funkci „čističky“ vody.  V neposlední řadě se těšíme, že na jaře příštího roku budou žluté květy kosatce sloužit pro potěchu oka místních obyvatel.
 
Akce je součástí projektu „25 LET PRÁCE PRO LIDI A PRO PŘÍRODU“ podpořeného Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj z Programu spolupráce Česká republika – Svobodný stát Sasko 2014-2020 v rámci Fondu malých projektů Euroregionu Nisa.