Mokřady. Co připravujeme
vlajka
vlajka

Mokřady. Co připravujeme

Nyní připravujeme druhou etapu na protějším břehu Panenského potoka, kde by mělo vzniknout dalších cca 20 tůní na rozloze cca 5,5 ha. Některé pozemky v rámci druhé etapy již vlastníme, další postupně vykupujeme, abychom mohli celé území scelit. Většinu peněz na projekt plánujeme získat z evropských fondů, se kterými máme dlouholeté zkušenosti, ale to samo stačit nebude.  Proto nyní otevíráme sbírku na výkupy pozemků a přípravu druhé etapy celého projektu.

 

 

Cílovým stavem je rozsáhlý mokřadní areál s až čtyřiceti tůněmi, kde najde svůj domov mnoho ohrožených druhů rostlin a živočichů. Když půjde všechno podle plánu, nové tůně zde vzniknou již v roce 2021.

 

První etapa nám trvala zhruba 10 let. Druhou díky zkušenostem plánujeme již na  tři roky. Tím ale rozhodně skončit nechceme – v naší krajině je potřeba takových areálů vytvořit stovky, nebo spíše tisíce. Uvítáme proto i tipy na další vhodné pozemky u jiných měst nebo obcí, kde by podobné mokřadní parky mohly vzniknout také, podobně jako v Jablonném – pro lidi i pro přírodu.  Jsme připraveni na tom spolu s vámi pracovat.