V roce 2018 spolek Čmelák díky podpoře Ministerstva životního prostředí realizoval projekt upozorňující na problematiku klimatických změn a jejich vlivu na krajinu. Klíčovým tématem projektu "O změně klimatu v lese i v mokřadu" bylo zadržování vody v krajině a její význam v prevenci povodní i sucha. 

Díky projektu se nám podařilo zrealizovat pro veřejnost celkem 41 akcí (revitalizací) přímo v terénu na 11 lokalitách, napomáhajících udržet vodu v krajině. Dále pak 7 exkurzí, 15 dobrovolnických akcí, 8 teambuildingů, 10 ekovýchovných programů se sázením a Dne otevřených dveří v mokřadech se zúčastnilo celkem 1287 účastníků.

Seznámili jsme je s dopady změn klimatu a možnostmi, jak je praktickými opatřeními v terénu tlumit. Na dobrovolnických akcích a teambuildincích měli možnost se do drobných opatření sami zapojit. Pomáhali s péčí o mokřady, s budováním tůní nebo s pěstováním přírodě blízkých lesů, které pomáhají zadržet vodu v krajině.

V podobných typech akcí budeme pokračovat i v letošním roce, proto, máte-li sami chuť uspořádat s námi akci podle svého a víte, že jste schopni sehnat pár lidí, kontaktujte nás na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Na akcích jsou pro zájemce k dispozici i výtisky prospektu s jednoduchými radami, jak pomoci přírodě, aby nám pomáhala proti suchu a povodním. Máte-li sami pozemek, na kterém uvažujete o revitalizaci, aby lépe obstál v klimatických změnách, kontaktujte nás, rádi Vám poradíme.