Minulý týden byl ve Švédsku odsouhlasen lov 33 rysů pod záminkou ochrany stád sobů. Toto číslo se nakonec vyšplhalo na až 106 rysů. Nakolik je záminka ochrany sobů skutečnou a nakolik jde o lobby úzké skupiny lovců/myslivců, která si ráda legálně zastřílí, necháme na každém z vás. My ve Čmeláku se ale domníváme, že o ochranu sobů tu skutečně nejde, a i proto jsme se rozhodli podpořit rysy připojením se k petici "Stoppa den svenska horribla licensjakten på Lo 2018!", jejíž cílem je zastavení vydávání loveckých licencí.

Stránky jsou bohužel pouze ve švédštině, podpis je ovšem velice jednoduchý. Petice se dá podepsat pomocí vašeho Facebook účtu (modré tlačítko Fortsätt met Facebook), musíte jen odsouhlasit, že může zpracovatel petice vidět váš veřejný profil a e-mail. Pokud Facebook nemáte nebo jej nechcete použít, můžete vyplnit kolonky pod tím. "Förnamn" znamená jméno, "Efternamn" je příjmení, "Stad" je město, ze seznamu států vyberte "Tjeckien" a pod tím vyplňte e-mailovou adresu. "Håll mig uppdaterad angående denna namninsamling" znamená, že chcete být informováni o novinkách petice, to můžete zaškrtnout, avšak nemusíte. "Visa min underskrift offentligt" znamená, že bude vaše jméno na petici vidět. Jakmile vyplníte, naskočí vám k zakliknutí, že nejste robot. Kolonku odškrtněte a klikněte na podepsat "Skriv pa denna namninsamling". Do mailu vám pak přijde žádost o potvrzení vašeho podpisu. Stačí kliknout na velký odkaz v mailu, otevře okno prohlížeče a uvidíte zelenou fajfku potvrzení podpisu. Kliknutím na "Underskrifter" si můžete zkontrolovat váš podpis.

Pokud vás zajímá podrobnější obsah petice, doporučujeme využít Google Translator. Ten vám sice profesionální překlad neudělá, ale výstup je snadno pochopitelný.