(Liberec, 29. 12. 2017) Čmelák v roce 2017 realizoval projekt podpořený Ministerstvem Životního prostředí s názvem „Poznej různé kouty přírody ze vzduchu, potmě i zpod vody“.

Součástí projektu bylo například Noční putování skrz mokřady v Jablonném v Podještědí nebo exkurze do mokřadu v při níž se účastníci mohli seznámit s místním s ptactvem. O prázdninách nabízel Čmelák rodinám s dětmi možnost zkoumání bažiny a badání v tůních kdy si pomocí planktonek mohli nalovit vodní tvory, pozorovat je pomocí lup a díky obrázkovým klíčům a zkušeným lektorům se dozvědět, co to vlastě ve vodě žije.

„V rámci projektu jsme realizovali mnoho akcí pro děti i dospělé na dvou našich nejpopulárnějších lokalitách, každý si tedy přišel na své,“ říká Adam Babka, který má na starosti propagaci Čmeláka. 

„Mnohé překvapil vzhled larvy vážky nebo pobavil chrostík, který se na první pohled tváří jako větvička nebo slepenec kamínků.  Dospělé kolektivy zas mohli pomocí zážitkové exkurze zjistit jak se staví mokřad a na vlastní kůži si zkusit uklízet lokalitu či navrhovat vlastní revitalizační opatření a dozvěděli se nejen co kolik stojí, ale i jaké  nástrahy revitalizace mokřadů skýtá,“ popisuje své zkušenosti z první ruky Michal Řepík, lektor ekovýchovy ve Čmeláku.

Zejména školní kolektivy pak využily akce s názvem  Už vím proč, kde se na stezce ekosystémových služeb například dozvěděli jak pomáhají stromy v ochlazování ovzduší. Avšak největší akcí v mokřadech v Jablonném byl Den otevřených dveří při němž se návštěvníci mohli potkat s pohádkovými bytostmi.

Návštěvníky čekala spousta úkolů  ale i pohody u táboráku. Zkrátka nepřišli ani milovníci lesa při akcích na Na jeden den lesníkem. Bezpochyby velkým dobrodružstvím byla i Noční exkurze Novým Pralesem za netopýry, sovou a jezevcem, kdy součástí akce bylo i přespání ve starobylé roubence v osadě Padouchov. Těchto akcí se během roku zúčastnilo celkem 773 účastníků.

Adam Babka
Čmelák – Společnost přátel přírody z.s.